Close
Pro koťata volejte +420 776 827 071

12. 6. 2022

Co to je skotská klapouchá kočka

Země původu: Spojene kralovstvi

Skotská klapouchá kočka je plemenem kočky domácí s genovou mutaci. Tato mutace ovlivňuje chrupavky a způsobuje sklápění uší dopředu a dolů, což kočce dodává „soví“ vzhled. Plemeno je uznáno chovatelskou organizací TICA a CFA. Britská GCCF a převážně evropská FIFe plemeno zatím neuznávají.

Historie

V 1961 roce se objevila první známá skotská klapouchá kočka. Byla to kočka jménem Susie z venkova, která žila na farmě skotského hrabství Perthshire.
Díky sklopeným dopředu uším, připomínala Susie svým vzhledem sovu. Dvě koťátka, které Susie porodila, měla taky ouška sklápěné dolu.

Všiml se toho jeden ze sousedských farmářů William Ross. Jedno kotě si vzal a v roce 1966 zaregistroval plemeno a otevřel chov. Během tříletého genetického výzkumů koťat bylo zjištěno, že klapouchost byla způsobena dominantním genem, díky kterému většina narozených koťat klapouchot měla. Ke stabilizaci plemene byly využity britské krátkosrsté a americké krátkosrsté kočky.

Od roku 1978 plemeno bylo uznáno v Americe chovatelskou organizaci CFA a také TICA. V Americe skotské klapouche kočky jsou velice oblíbené a v Evropě se počítají za vzácné.

Skotská klapouchá kočka

Tělo

Skotská klapouchá kočka je středně velkou kočkou. Kocouři obvykle váží 4–6 kg a kočicky jen 2,7–4 kg. Hlava a tvář jsou kulaté a mají výrazné líce. Oči jsou kulaté a velké, široce otevřené, se „sladkým“ pohledem. Nos je malý, s jemnou křivkou. Tělo je zaoblené, linie hřbetu je vodorovná. Nohy jsou krátké a pevné. Kočka nepůsobí obézně nebo neohrabaně. Ocas je ohebný, směrem ke špičce se zužuje. Je středně dlouhý až dlouhý.

Uši

Skotské klapouché kočky se rodí s rovnýma ušima. Jen po 21 dnech se projeví u některých koťat klapouchost. Uši jsou téměř úplně přiklopeny k hlavě, ale kočky je nadále používají běžným způsobem ke komunikaci – uši se otáčejí za zvukem, stahují se dozadu, je-li kočka rozzlobená, vztyčují se, jestliže kočka zbystří.

Srst

Srst může být krátká i dlouhá a jsou přípustné téměř všechny barevné kombinace (i s bílou). Existuje jak skotská klapouchá kočka krátkosrstá, tak skotská klapouchá kočka dlouhosrstá.

Vlastnosti a povaha

Skotské klapouché kočky jsou dobromyslné a klidné, velmi dobře se přizpůsobí dalším zvířatům v domácnosti. Chovatele rády sledují na každém kroku. Jsou chytré a hravé. Lze je také snadno trénovat. Naše kočka dokonce sama aportuje. Samotu nesnášejí. Když zůstávají dlouho samy, mohou propadat depresím.

Rády spí na zádech. Také rády zaujímají šedáci polohu «Buddhy»: zadní nohy roztažené před sebou a přední nohy položené na břiše.

Tyto kočky obvykle moc nenamluví, mívají tišší hlas, pomocí kterého dávají najevo své pocity.

Zdraví

Skotské klapouché kočky žiji v pruměru 15 let. Jsou náchylné k PKD (polycystic kidney disease – genetická choroba způsobující abnormální výskyt a růst cyst v ledvinách) a kardiomyopatii.